Net Call Center

SİHİRLİ DOKUNUŞ

SİHİRLİ DOKUNUŞ

Kaynak : http://www.disneyresearch.com/project/ishin-den-shin/

Ishin-Den-Shin size ne ifade ediyor? Daha doğrusu herhangi bir şey ifade ediyor mu? Hiç uzatmadan bilgisini verelim. Ishin-Den-Shin konuşmadan iletişim kurma anlamına gelen geleneksel bir Japon kanji mantrası. Açıklama bile karmaşık oldu değil mi? Çevirisi kabaca “düşündüğünü kalp iletir” ya da  “kalpten kalbe iletişim” diyebiliriz.

Uzattık ama aslında burada dikkat etmeniz gereken konuşmadan iletişim kurmaktı. Çok da mümkün görünmüyor ya da verimi düşük olur gibi hissediliyor. Hele ki bir çağrı merkezi çalışanı için. Ama Disney Research (evet bildiğiniz çizgi filmleri yapan Disney) araştırmacıları öyle bir teknoloji geliştirmişler ki, iletişim kurmak, anlatmak istediğinizi anlatmak için konuşmanız gerekmiyor. Sadece konuşmak istediğiniz kişinin kulağına dokunuyorsunuz ve kelimeleriniz duyulur hale geliyor.

sihirli-dokunus-ishin-den-shin-02

Sistem de oldukça basit. İletmek istediklerinizi bir mikrofon yardımıyla kaydediyorsunuz. Daha sonra mikrofonu tutarken bu mesajı iletmek istediğiniz kişiye dokunuyorsunuz. Bu kişi sihirli bir şekilde iletmek istediklerinizi duymaya başlıyor.

Teknik açıklamasına çok girmeyeceğiz ama özetle, mikrofon yardımıyla bir bilgisayara kaydedilen sesinizin frekansı üzerinde bilgisayar tarafından değişiklik yapılıyor ve ses sinyalleri değiştirilmiş şekilde mikrofona geri gönderiliyor. Bu sinyaller dışarıdan duyulamıyor, sadece dokunduğunuz kişinin kulağında ses titreşimleri oluşuyor ve sözleriniz sadece bu kişi tarafından duyulur hale geliyor.

İşte buna sihirli dokunuş denir öyle değil mi?

sihirli-dokunus-ishin-den-shin-01

© 2013, Net Call Center

İLETİŞİM

Ankara: +90 312 4303322
Email: iletisim@netcc.com.tr