Net Call Center -

INFORMATION SYSTEMS USAGE COMMITMENT

Net Call Center

INFORMATION SYSTEMS USAGE COMMITMENT

 

 

 

BİLGİ SİSTEMLERİ KULLANIM TAHHÜTNAMESİ

 

 

 1. HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ çalışanları bilgisayarlarını ve şifrelerini kullanarak yaptıkları tüm işlerden kendileri şahsen sorumludur. Tüm çalışanlar bu döküman ve atıflarda anlatılanları bilmeli ve günlük çalışmalarında bunlara uygun hareket etmelidirler.

 

 1. İnternet ve İntranet kaynakları, bilgisayar sistemleri, her türlü yazılım, işletim sistemi, orta ve özel saklama alanları, kullanıcı adı ve parolalar ve ilişkili e-posta hesapları HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ nin malıdır ve amaçları HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ amaçları doğrultusunda kullanılmalıdır.

 

 1. Her çalışan sahip olduğu veriyi ve bilgiyi korumalıdır. Güvenlik tüm çalışanların ortak sorumluluğudur. Olağandışı veya şüpheli olan her konu mutlaka yetkili kişilere bildirilmelidir.

 

 1. “Gizli” gizlilik seviyesindeki evrak, bilgi, know-how ofiste masa üstünde, personel dolaplarında bulundurulmamalı, kilitli dolaplarda saklanmalıdır, bilgisayarlarda masa üstünde bulundurulmamalı, şifreli olarak sistemde yer almalıdır.

 

 1. Yukarıdaki maddelere ek olarak tüm çalışanlar aşağıdaki kurallara uymaktan ve bunları uygulamaktan sorumludur.

 

 • Bilgisayar sistemleri üzerine sadece Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün onayladığı programlar/yazılımlar yüklenebilir.
 • Bilgisayarlarda kurulu olan yazılımların çalışmasını engelleyecek davranışlarda bulunulamaz çalışanlar bilgisayarlarının BIOS ayarlarını değiştirmek, bilgisayarları harici bir araç ile açmak (boot etmek) , işletim sisteminin açılmasını engellemek, işletim sistemine ait özel dosyalara erişmek veya bu dosyaları değiştirmek, bilgisayarlarda kurulu olan programların çalışmasını engellemek , bilgisayarlara program yüklemek işlemlerini yapamazlar.
 • HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ çalışanları olmayanlara Active Directory’ de hesap açılmaz
 • Çalınma ve kaybolma ihtimali yüksek olan taşınabilir bilgisayarlar konusunda dikkatli ve özenli olunmalıdır. Bu bilgisayarlar içinde “Gizli” gizlilik seviyesinde bilgi bulundurulmamalıdır.
 • HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ‘nin işleri için personelin kullanıma verilen bilgisayarlar HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ.’ ye ait olup özenle kullanılmalıdır.
 • Personelin kullanımına verilen her türlü bilgi işlem cihazı (diz üstü bilgisayarlar hariç) Bilgi Sistemleri ‘nden habersiz sökülemez , yeri değiştirilemez, kullanım dışı yapılamaz ve konfigürasyonunda (özelliklerinde ve parçalarında) değişiklik yapılamaz.
 • Taşınabilir bilgisayarları şirket dışına çıkartan ve herhangi bir başka yerel ağ veya dial-up internet bağlantısı kullanan çalışanlar, oluşabilecek olağan dışı bilgisayar faaliyetleri konusunda dikkatli olmalı, böyle bir durumdan şüphelenmeleri durumunda , bilgisayarlarını HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ içerisinde tekrar kullanmadan önce, Bilgi İşlem Müdürlüğüne haber vermeli ve şüpheli durumla ilgili gerekli kontrolleri yaptırmadan HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ yerel ağında kullanmamalıdır.
 • Dizüstü bilgisyaralar halka açık alanlarda veya kilitli olmayan odalarda açıkta, arabada görünür yerde vs. bırakılmamalıdır.
 • HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ dışından, internet yoluyla veya disket, CD-ROM ve USB saklama aygıtları içeresinde HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ‘ye getirilen tüm veriler, Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından  virüs tarama programlarının kontrolünden geçirilmelidir.
 • HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ‘ye ait tüm bilgisayar sistemleri ortak bir güvenlik politikasıyla, merkezi olarak kullanıcı adı ve parola mekanizması denetiminde çalışmaktadır. Bilgi İşlem Müdürlüğü’nün bilgisi dışında, geçici veya misafir bilgisayar Bilgi Sistemleri Müdürlüğü’ne haber verilmeden HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ yerel ağına bağlanmamalıdır.
 • Çalışanlar başka bir çalışanın hesabı ile bilgisayara giriş yapmak, başka bir çalışan hesabı ile ileti göndermek, başka bir çalışan hesabından çıktı almak, başka bir çalışana şifresini vermek gibi işlemleri yapmamalıdır.
 • Her bilgisayar kullanıcısı, kullanıcı adı ve parolasının tek sahibidir. Parolasını gizli tutmak zorundadır. Çalışanlar HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ içinde veya dışında hiç bir şartta sahip olduğu parolaları iş arkadaşları da dahil hiç kimseyle paylaşmamalıdır.
 • Kullanıcı parolaları boş bırakılmamalı, tahmin edilmesi zor rakam ve harflerden karışık olarak seçilmeli, kullanıcı ile ilgili kişisel bilgiler (doğum tarihi, tel, anne adı vb) içermemelidir. Asla kağıt veya başka nesneler üzerine yazılmamalı, çalışma ortamında görünür şekilde bırakılmamalıdır.
 • Tüm bilgisayar sistemleri, düzenli olarak virüs taramasından geçirilmektedir. Otomatik olarak yapılan bu işlemler bilgisayar kullanıcıları tarafından durdurulmamalı veya engellenmemelidir.
 • Lisansız yazılım, film ve müzik dosyaları HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ üzerinden herhangi bir yöntemle dağıtılamaz. Bu konu ile ilgili bütün yasal sorumluluk çalışana aittir.
 • Çalışanın tanımadığı kişilerden oluşan ve özellikle eki (attachment) olan elektronik postalar (e-posta) açılmadan silinmelidir. Elektronik postalar merkezi olarak anti virüs yazılımı ile kontrolden geçmekle birlikte , tam güvenlik için bu uygulama gereklidir.
 • HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ‘de çalışan tüm bilgisayarlar internet erişimine sahiptir. Çalışanlar bu yüzden daha dikkatli ve titiz olmalıdır. Müstehcen, ırkçı, şiddet içeren, aşırı politik veya yasadışı (kumar, bahis gibi) içeriğe sahip sitelerden kaçınmalı, 5651 sayılı kanuna uygun davranılmalı ve internet kaynakları gereksiz yere meşgul edilmemelidir.
 • Internet üzerinden dosya paylaşımı yapan, yazışma ve sohbet programlarının (ICQ, IRC, Yahoo Messenger, MSN Messenger, eDonkey, Emule ve benzeri tüm programlar) her türlü versiyonun bilgisayarlara kurulması ve kullanılması; kontrolsüz internet erişimi sağladıkları ve virüs gibi zararlı yazılımların HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİiçine girmesini kolaylaştırmaları nedeniyle, bu programların kullanımı sonucunda ortaya çıkacak hertürlü bilgi güvenliği ihlalinden çalışan sorumludur.
 • Çalışanlar bilgisayarlarında çökertme ve sistem kırma (hacking&cracking), ağ dinleme (sniffing), saldırı (attacking) amaçlı program ve araçları bulunduramazlar.
 • HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ İnternet erişimi, özel güvenlik önlemleri alınarak ve yedekli olarak sağlanmaktadır. Internet’in kullanım amacı ve yoğunluğu kontrol edilmekte , erişim kayıtları tutulmaktadır.
 •  “Çevirmeli Ağ” (Dial –Up) yoluyla HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ içinden internet erişimi kurulmamalıdır.
 • Tüm elektronik posta haberleşmeleri, zararlı içerik ve virüslere karşı izlenmekte ve kayıt tutulmaktadır.
 • HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ tarafından sağlanan e-posta hizmeti kullanılarak ticari sır niteliğindeki her türlü bilgi ve evrak, know-how üçüncü şahıslarla paylaşılamaz.
 • Her bilgisayar kullanıcısının, gelen elektronik posta saklama kapasitesinde kota uygulaması yapılmaktadır. Her bilgisayar kullanıcısı Bilgi İşlem Müdürlüğü tarafından sunulan e-posta kotasını aşmamakla yükümlüdür.
 • Elektronik posta haberleşmesi şahıslar arasında 10 (on) MB’ı aşan dosyaların taşınması amacıyla kullanılmamalıdır. Bu boyutun üzerindeki dosyaların taşınması konusunda Bilgi İşlem Müdürlüğü’nden yardım istenmelidir.
 • Önemli şirket evrakları dışarıya veya şirket içine e-posta ile gönderilmemelidir. Eğer göndermek zorunluysa şifreleyerek gönderilmeye dikkat edilmelidir
 • Gizli , politik, müstehcen, tehditkar, saldırgan veya onur kırıcı olarak yorumlanabilecek ifadeler veya materyal içeren elektronik postalar gönderilmemeli veya iletilmemelidir.
 • VPN hizmeti HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ ağına güvenli erişimin sağlanması ve çalışılan servislerden yararlanılması için hizmet vermektedir, bunun dışında kullanılması yasaktır.
 • VPN bağlantı hizmeti kişiseldir, başka bir çalışana devredilemez. Hizmet alan çalışanlar VPN’e bağlantı yaptıkları cihazdan ve bu cihazla yapılan her türlü kural dışı hareketten sorumludur.
 • Çalışanın, HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ dahilinde ya da haricindeki bir sisteme, ağ kaynağına veya ağ üzerinden hizmet veren bir servise saldırı amaçlı (port tarama, paket dinleme vb uygulamalar ile) herhangi bir zarar verecek girişimde bulunulması kesinlikle yasaktır.

 

 

Bilgi sistem ve ağ güvenliğinin ihlal edilmesi yasaktır, cezai ve hukuki mesuliyetle sonuçlanabilir. Bilgi Sistemleri Müdürlüğü bu tür ihlallerin söz konusu olduğu durumları inceler ve eğer bir suç oluştuğundan şüphe duyulursa IK Müdürlüğü ile birlikte soruşturma süreci başlatır.

 

Bu taahhütnameyi kabul eden çalışan, HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ tarafından yukarıdaki maddelerde belirlenen kuralları uygun kullanımının, çalışanın kişilik hakları saklı kalmak üzere, kontrol edebileceğinden haberdardır ve bunu açıkça kabul eder. Çalışan, HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ‘nin bu belgede yer alan Bilgi Güvenliği ihlallerinden bir veya birkaçının tespit etmesi halinde, çalışanın HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ‘ye ulusal ya da uluslararası düzeyde erişimini geçici olarak engelleme kararı almak dahil, acil önlemler alınabileceğini kabul eder. Ancak bu önlemler, ihlalin genel ağ işleyişini ve güvenliğini etkilememesi durumunda, ilgili çalışan ile iletişim kurulduktan ve belli bir süre tanındıktan sonra alınabilir.

 

HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ çalışanlarının , başka bir çalışanın sürekli tekrarlanan düşmanca hareketlerinden zarar görmesi halinde bir çalışanın isteği üzerine, daha önce sözü edilen şartlarla kısıtlayıcı önlemler alabilir.

 

Çalışan, HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ‘nin yasal gelişmeleri dikkate alarak Bilgi Güvenliği Politikası’ nı değiştirebileceğinden haberdardır ve bunu açıkça kabul eder. HEM İLETİŞİM REKLAMCILIK VE EMLAK HİZ. LTD. ŞTİ Bilgi Güvenliği Politikası’ nı ve bu taahhütnameyi istediği zaman değiştirme hakkına sahiptir.

 

 

Bu politikalara ve gerekliliklere uyacağımı beyan ve taahhüt ederim.

Çerezler, servisimizin düzgün çalışmasını sağlar. Bu banner'ı kapatarak, bu sayfada ilerlerken, bir linke tıklayarak veya başka bir yere göz atmaya devam ederek, çerezlerin kullanımını ve genel kullanım şartları ile kullanım koşullarını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için
//