Net Call Center

ENGELLİ İSTİHDAMI

ENGELLİ İSTİHDAMI

Kişinin sahip olduğu fiziksel özellikler ve bir engele sahip olmaması birçok işin gerekliliği olarak görülebilir. Bu nedenle engelli kişilerin kariyer anlamında yaşadıkları sıkıntılar, engeli bulunmayan kişilerden çok daha fazladır. Kabul etmek gerekir ki ?engelli? kelimesi çok genel bir sıfattır. Ortopedik, zihinsel, görme, işitme engelleri ile süreğen hastalık ve benzeri birçok rahatsızlık; yaşam kalitesini büyük oranda düşürdükleri için engel kapsamında kabul edilir. Türkiye?de 8.5 milyon kişinin bu kapsamda kabul edildiğini söylersek sanıyoruz önemini daha iyi ifade edebiliriz.

Kavramlara dikkat ettiğinizde gerçekten de birçok işin yapılmasında sıkıntı yaratabileceklerini görebilirsiniz. Bununla birlikte toplumun bir parçası, istatistiklere baktığınızda ise önemli bir parçası olan engelli kişilerin istihdamı aslında hem önemli bir konu hem de görev olarak görülmelidir. Kanunen, belirli çalışan sayısını geçen kurumlarda engelli istihdamı zaten zorunludur ancak kanuni zorunluluklar ile problemin çözülmesi de güç görünmektedir.

Bu noktada iş yapmasına engel teşkil etmeyecek fiziksel özelliklere sahip kişilerin istihdamı için çağrı merkezleri uygun bir iş ortamı olarak görülebilir. Çağrı merkezlerinin temel hizmet unsuru sestir. Konuşma ve anlama sıkıntısı çekmeyen çoğu kişi bir çağrı merkezi bünyesinde hizmet verebilir. Ulaşım sıkıntısı çekmeyenler ofiste, çekenler ise evlerinde bilgisayar karşısında çalışarak fayda yaratabilirler.

Son dönemde bu konudaki çalışmaların hızlandığını ve kapsamının arttığını görmek oldukça sevindirici. Örneğin 22 Mart 2013 tarihinde İstanbul Beşiktaş Evlendirme Dairesi?nde düzenlenen Engelliler Kariyer Günü etkinliğinde engelli kişilerin özgeçmişlerinin oluşturulması ve uygun olabilecekleri firmalarda değerlendirilmesi için fırsatlar yaratıldı. Net Call Center ile birlikte yaklaşık 30 firmanın katılım gösterdiği etkinlik renkli görüntülere de sahne oldu. Yukarıda bahsettiğimiz nedenlerden ötürü çağrı merkezi hizmeti veren firmaların katılımı yüksek orandaydı.

23 Mart 2013 tarihinde ise Dünya Engelliler Spor Kulübü Derneği?nin proje ortağı olduğu ve Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından desteklenen ?Engellilerin İstihdamında; Korumalı İş yerleri Statüleri ve Mesleki Eğitim Süreçlerinin AB boyutunda İncelenmesi? projesinin tanıtım galası Ankara Keçiören Yunus Emre Kültür Merkezi?nde düzenlendi. Konuya özel ilgi duyan ve destek vermeye özen gösteren Net Call Center; proje başlangıcında yaptığı teknoloji yardımından ötürü dernek başkanı Engin Parlak tarafından ödüllendirildi. Görme engellilerin çağrı merkezi eğitimi aldığı proje, yine engelli istihdamına önemli katkılar sağlayan projelerden biri olarak dikkat çekiyor.

Çağrı merkezleri, çalışan sayılarının yüksek olması sayesinde genel istihdama büyük katkılar sağlayan kurumlar olmaya devam ederken sosyal sorumluluk bilinciyle engelli kişiler için de imkanlar yaratarak bu konudaki çalışmalara destek olmaya devam etmeliler.

Dünya Engelliler Spor Kulübü Derneği

© 2013, Net Call Center

İLETİŞİM

Ankara: +90 312 4303322
Email: iletisim@netcc.com.tr